اصول مراقبت از دندان ها ؛ برای مراقبت از دندان چه باید کرد

مراقبت از دندان
27 04 1400

برای مراقبت از دندان چه باید کرد ؟ این سوالی بسیار مهم برای تمامی کسانی است که به سلامت دندان های خود فکر می کنند. حقیقت این است که داشتن دندان هایی زیبا و مرتب علاوه بر تضمین سلامت کلی فرد، لبخندی فوق العاده به افراد هدیه می دهد. اما آیا با اصول مراقبت از دندان ها آشنایی دارید؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با این نکات و راه ها آشنا شوید.

برای مراقبت از دندان چه باید کرد

برای مراقبت از دندان چه باید کرد ؟ سلامت دهان و دندان چیزی بیش از سوراخ شدن دندان و یا جرم گرفتگی آن است. خوب است بدانید که باتوجه به تحققیات صورت گرفته، ارتباط مستقیمی میان سلامت دهان و دندان و سلامتی کلی افراد وجود دارد. کارشناسان مشکلات بهداشت دهان و دندان را به عنوان یک بار بهداشتی جهانی در نظر می گیرند.

پوسیدگی دندان یا مشکلات مربوط به لثه می تواند منجر به درد، از دست رفتن اعتماد به نفس و همچنین از دست دادن دندان شود. از این رو این مسائل ممکن است منجر به سو تغذیه، مشکلات گفتاری و چالش های دیگر در کار، مدرسه یا زندگی شخصی فرد گردد. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان، بهداشت دهان و دندان را برای جلوگیری از بروز این مشکلات توصیه می کنند. از طرف دیگر رفته رفته پوسیدگی دندان می تواند تبدیل به نیاز به عصب کشی شود. آن هنگام است که می بایست به فکر درمان عصب کشی بدون درد باشیم.

افراد می توانند با مراقبت های مناسب دندانپزشکی، چه در خانه و چه در مطب دندانپزشکی، از بروز این مشکلات جلوگیری کنند. موارد زیر بهترین روش ها و اصول مراقبت از دندان ها است که می تواند دندان ها و لثه ها را سالم نگه دارد.

اصول مراقبت از دندان ها

به طور مرتب دندان هایتان را مسواک بزنید اما با ملایمت

بیشتر افراد می دانند که روی دو بار مسواک زدن، یکی از مهمترین اقدامات برای از بین بردن پلاک و باکتری و تمیز نگه داشتن دندان است. با این حال، مسواک زدن تنها در صورتی موثر است که به روش صحیحی انجام شود.

 

به طور مرتب مسواک بزنید


برای شست و شوی درست دندان، باید حرکت مسواک روی دندان ها به صورت حرکات دایره ای شکل باشد. همچنین باید دقت داشته باشید که تمامی قسمت های دندان خود را به خوبی مسواک بزنید. این روند بین 2 تا 3 دقیقه طول می کشد. حرکات رفت و برگشت روی دندان ها هیچ کمکی به تمیز شدن دندان ها نمی کند.
مسواک زدن بیش از حد یا استفاده از مسواک زبر و خشن می تواند به مینای دندان و لثه آسیب برساند. اثرات این کار ممکن است شامل حساسیت دندان، آسیب دائمی مینای دندان و فرسایش لثه شود.
یکی از اصول مراقبت از دندان ها استفاده از مسواک نرم است و شما باید هر سه ماه یکبار مسواک خود را تعویض نمایید.

از فلوراید استفاده کنید

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند و این ماده رایج در خمیر دندان و دهانشویه است. با این وجود، برخی از محصولات دندانپزشکی فلوراید ندارند و بسیاری از افراد اصلا از آن استفاده نمی کنند.

شواهد نشان می دهد که کمبود فلوراید می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود، حتی اگر فرد به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزند. در یک بررسی اخیر مشخص شد که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در صورت عدم استفاده از فلوراید از ایجاد حفره در دندان های فرد جلوگیری نمی کند.

نکات مراقبت از دندان ؛ هر روز نخ دندان بکشید

نخ دندان می تواند پلاک ها و باکتری ها را از بین دندان ها، جایی که مسواک نمی تواند به  آن ها برسد، را از بین ببرد. همچنین می تواند با از بین بردن بقایا و غذایی که بین دندان ها به دام افتاده است، از بوی بد دهان جلوگیری کند. از طرف دیگر مسواک نزدن یکی از دلایل زرد شدن دندان ها است و می تواند زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار دهد.
اکثر متخصصان و دندانپزشکان توصیه می کنند، نخ دندان را به آرامی تا خط لثه فشار دهید و سپس تمامی باقی مانده های غذا میان لثه ها و بین دندان ها را تمیز کنید. این کار ممکن است کمی درد داشته باشد، اما به همان اندازه برای از بین بردن پلاک ها موثر خواهد بود.

به طور منظم برای بررسی وضعیت دندان ها، به دندانپزشک مراجعه نمایید

یکی دیگر از اصول مراقبت از دندان ها این است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کرده تا وضعیت دندان های شما مورد بررسی قرار گیرد. کارشناسان توصیه می کنند که افراد باید هر 6 ماه برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نماید. طی یک معاینه معمول دندانپزشکی، یک متخصص، دندان ها را تمیز می کند و پلاک هایی سفت شده را از بین می برد.

 

برای بررسی وضعیت دندان ها، لازم است هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نمایید


دندانپزشک حفره های به وجود آمده در دندان، بیماری لثه، سرطان دهان و سایر موارد بهداشت دهان و دندان را بررسی می کند. همچنین ممکن است بعضی اوقات برای بررسی این موارد از اشعه ایکس دندان استفاده نماید.
نتایج یک مطالعه اخیر تایید کرد که کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی باید هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنند. با این حال، بزرگسالانی که به طور مرتب به نکات مراقب از دندان توجه کرده و عمل می کنند، معمولا کمتر در معرض آسیب های دهان و دندان هستند.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و از سوی دیگر مانع از آن می شود تا بدن بتواند بافت های آسیب دیده را درمان کند. این مورد درباره بهداشت دهان و دندان نیز صدق می کند.
سیگار کشیدن به عنوان یک عامل خطر برای بیماری لثه است و کسانی که سیگار می کشند، پس از عمل دندان پزشکی، پروسه بهبودی کندتری را تجربه خواهند کرد.  
سیگار کشیدن همچنین بر ظاهر دهان تاثیر می گذارد و منجر به زردی دندان ها و زبان شده و می تواند سبب بوی بد دهان شود.

از دهانشویه استفاده نمایید

برخی مطالعات نشان می دهد که برخی از دهان شویه ها می توانند برای سلامت دهان مفید باشند. به عنوان مثال، یک بررسی نشان داد که دهان شویه حاوی کلرهگزیدین، یک ماده ضد باکتری، به کنترل پلاک و التهاب لثه کمک می کند. البته نکته مهم حائز اهمیت این است که دهانشویه هرگز نمی تواند جای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را بگیرد. بلکه می تواند مکمل مراقبت از دهان و دندان باشد.

مصرف غذاهای شیرین و نشاسته دار را محدود کنید

مصرف شکر می تواند منجر به ایجاد حفره در دندان شود. مطالعات همچنان نقش مهمی را که قند در پیامدهای نامطلوب سلامت دندان ایفا می کند، برجسته می سازند. آب نبات ها، دسرهای شیرین و غذاهای فرآوری شده حاوی شکر همگی می توانند سلامت دندان ها را تهدید کنند.
همچنین متخصصان اظهار داشته اند كه غذاهای نشاسته ای مانند كراکر، نان، چیپس و ماکارونی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. این غذاها در دهان مانده و به قندهای ساده تجزیه می شوند، که اسید مورد نیاز برای تغذیه باکتری ها را تولید می کنند. این اسید می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.
از اصول مراقبت از دندان ها می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که به جای مصرف غذاهای نشاسته ای، مقدار زیادی میوه و سبزیجات غنی از فیبر و همچنین محصولات لبنی بدون قند اضافه شده در رژیم غذایی خود بگنجانید.

اصول مراقبت از دندان ها ؛ به جای نوشیدنی های شیرین، آب بنوشید

نوشیدن نوشابه، آب میوه یا سایر نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به خطر ایجاد حفره در دندان ها شود. نوشیدن آب یا چای بدون قند و شکر در طول روز، می تواند از پوسیدگی دندان هایتان جلوگیری نماید.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، شما می توانید به راحتی را استفاده از اصول مراقبت از دندان ها، از بروز مشکلات جدی برای سلامت دندان های خود جلوگیری نمایید. اما در صورتی که هرگونه درد و مشکلی در دندان های خود هستید، می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی یاس، از بهترین خدمات بهره مند شوید.