ویژگی های خمیردندان خوب ؛ چه خمیردندانی برای دندان خوب است

ویژگی های خمیر دندان خوب
04 05 1400

خمیردندان خوب چیست ؟ خمیردندان خوب برای سفیدی دندان چه ویژگی هایی دارد؟ همه خواستار لبخند سفید و درخشان هستند. یکی از راه های رسیدن به این هدف این است که با اصول مراقبت از دندان ها آشنا بوده و صبح و شب مسواک بزنیم. اما در این میان برای مسواک زدن به خمیر دندان نیز است و این خمیردندان ها می تواند به راحتی در داشتن دندان های سفید، تفاوت ایجاد کنند. به همین دلیل است که باید به سراغ خمیر دندان باکیفیت و خوب بروید. چه خمیردندانی برای دندان خوب است ؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با ویژگی های خمیردندان خوب  آشنا شوید.

ویژگی های خمیردندان خوب

 

ویژگی های خمیردندان خوب

فلوراید

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) می گوید مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید برای سلامت دندان بسیار مهم است. فلوراید را معمولا با عنوان جنگنده طبیعی برای به وجود آمدن حفره های دندان می نامند که می تواند از لایه خارجی دندان که به مینا معروف است، در برابر اسیدهایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند، محافظت کرده و مقاومت آن ها را بالا ببرد.
هنگام خواندن برچسب ها و مواد تشکیل دهنده خمیردندان، به دنبال موادی مانند فلوراید سدیم، فلوراید استن، یا فسفات مونوفلوراید (MFP) باشید. تا زمانی که هر یک از این مواد حاوی فلوراید درون خیر دندان وجود داشته باشد، می توانید از ویژگی های خمیردندان خوب که قرار است خریداری کنید، اطمینان پیدا کنید.

مهر تائید بهداشت

یکی دیگر از ویژگی های خمیردندان خوب این است که دارای مهر تائیدیه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باشد. بسیاری از خمیرهای دندان موجود در بازار، با شعار سفیدی دندان در صدد ترغیب مشتریان هستند، اما همواره به یاد داشته باشید که خمیر دندان خوب، باید دارای نشانه های تائید باشد.

 مبارز با تارتار دندان

از ویژگی های خمیردندان خوب این است که توانایی مبارزه با تارتار دندان یا پلاک را داشته باشد. تارتار نوعی پلاک دندانی سخت شده است که سبب پوسیدگی دندان می شود. خمیردندان های حاوی کربنات کلسیم یا سیلیس، برای از بین بردن ذرات غذا و باکتری های ایجاد کننده تارتار بسیار کاربردی هستند.

توجه داشته باشید، اگر پلاک های دندان برطرف نشود، رفته رفته پوسیدگی ها بیشتر شده و آن هنگام می بایست خود را برای پشت سر گذاشتن مراحل عصب کشی بدون درد دندان آماده کنید.

 

محافظ مینا

مینا دندان، پوشش نازک و سخت دندان شماست که از حساسیت دندان به درجه حرارت سرد و گرم جلوگیری می کند. از آنجا که مینای دندان به مرور فرسایش می یابد و بدن شما نمی تواند آن را دوباره تولید کند، خرید خمیر دندانی که مینای دندان را در برابر اسیدهای موجود در برخی غذاها تقویت و محافظت بسیار مهم است.

حاوی مواد تشکیل دهنده ایمن

همان طور که گفته شد، یکی از ویژگی های خمیردندان خوب برای این است که خمیر دندان دارای تائیدیه سازمان غذا و دارو بوده و حاوی مواد تشکیل دهنده ایمن باشد. به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می کنیم به سراغ خمیردندان های شناخته شده و معتبر ببرید تا هم دندان های زیبا و سفید داشته باشید و هم سلامت آن ها را تضمین نمایید.

دارای طعم و بافت دلپذیر

مسلما به هنگام استفاده از خمیر دندان، دوست دارید که دهان شما طعم خوبی بگیرد. پس برای خرید خمیر دندان، آنی را انتخاب کنید که طعم آن باب پسند شما بوده و عطر خوبی از دهان شما متساعد می نماید. به جرات خمیر دندان به طعم نعنا بهترین انتخاب ها هستند که البته بسته به سلیقه شما ممکن است این انتخاب تفاوت کند.

 

خمیر دندان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

کنترل تارتار

همانطور که در بالا ذکر شد، ویژگی های مبارزه با تارتار در تمام خمیر دندان ها به طور ذاتی وجود دارد. با این حال، کنترل فعال تارتار از ویژگی های اضافی برخی از محصولات است. وجود عنصر تتراسدیم پیروفسفات از ویژگی های خمیردندان خوب برای سفیدی دندان است که می تواند تارتار دندان را کنترل کند. البته این عنصر نمی تواند تارتار که پیش تر تشکیل شده را از بین ببرد. تنها یک تمیز کننده حرفه ای قادر به انجام این کار است. البته به شما پیشنهاد می کنیم اگر فردی مستعد به تشکیل تارتار دندانی هستید، از این نوع خمیر دندان ها استفاده نمایید، در غیر این صورت ممکن است باعث به وجود آمدن تحریکات دندانی شوید.

خاصیت سفید کنندگی

وقتی صحبت از سفید کردن دندان ها می شود، خمیر دندان ها کمترین تاثیر در رسیدن به این هدف را دارند؛ این واقعیتی است که باید بپذیریم. ممکن است در مدت زمان طولانی بتوانید هاله ای سفید به دندان های خوب برگردانید، اما نمی توانید رنگ زرد دندان های خود را به طور کامل تغییر دهید. اما اگر به تازگی فرایند بلیچینگ را انجام داده اید، می توانید با استفاده از خمیر دندان خوب و باکیفیت، درخشش دندان های خود را حفظ نمایید.  

حاوی فرمول ضد حساسیت

اگر دندان ها حساس و لثه های حساس دارید، بهتر است به سراغ خمیردندان هایی بروید که فرمول ضدحساسیت برای دندان ها هستند.
موادی مانند کلرید استرانسیم و نیترات پتاسیم  می توانند درد کمتری را به عصب دندان منتقل کنند. توجه داشته باشید گاها برای از بین بردن حساسیت دندان ها، باید چهار الی شش هفته صبر کنید تا نتیجه دلخواه شما حاصل شود.

 

خمیردندان خوب برای سفیدی دندان

خمیردندان خوب برای سفیدی دندان آن خمیر دندان هایی هستند که می توانند بدون آسیب رساندن به دندان، لکه های مختلف را از روی دندان بزدایند. این نوع از خمیردندان ها حاوی مواد ساینده ای است که می توانند این لکه ها را از روی دندان پاک کنند. البته لازم به ذکر است که هنوز آثار استفاده طولانی مدتاز آن مشخص نشده است.

 

اما یکی از بهترین خمیردندان برای سفیدی دندان، خمیر دندان سنسوداین مدل Repair And Protect است. شما می توانید از این خمیر دندان به صورت روزانه برای سفید کردن دندان و همچنین مراقبت از آن استفاده نمایید. این خمیر دندان حساسیتی برای دندان ها ایجاد نمی کند و از گزینه های مناسب محسوب می شود.

سخن پایانی

همان طور که می دانید، خمیردندان های مختلفی در بازار وجود دارند که ممکن است حین خرید شما را سردرگم کنند. با به خاطر داشتن این نکات در خصوص ویژگی های خمیردندان خوب، شما می توانید بهترین انتخاب را برای سلامت دندان خود صورت دهید.